27 Ekim 2012 Cumartesi

Sağlık dediğimiz nedir ki!


Yaklaşık dört sene öncesinden başlamış olan ve daha iki ay önce yeni yeni farkına varmayı seçtiğim omuz rahatsızlıklarım beni oldukça zorladı bu aralar. Kaç doktora gittiysem sayısız MR’lar ve dosyalar dolusu tahliller sonucunda herkes ağız birliği etmişcesine “Ameliyat” diye haykırdılar. Omuz başımdaki kemik doğuştan eğriymiş ve tendonumun giriş çıkışı esnasında hırpalanmasına sebep oluyormuş. Dolayısı ile cerrahi bir müdahale ile kemiği tıraşlayıp tendonuma yol açmak istediler. Kapı kapı dolaşıp çare arama aşamasında hayat kalitemde düşüşler olmaya başladı önce bedenimin sağ tarafı, sonrasında yavaş yavaş sağ kolum bedenimden istifa ettiğini bildirdi. Artık komut almıyordu benden, alsa da yerine getirmiyordu sağ kolum ve omuzum. Olur da yerine getirmeye çabalarsa inanılmaz ağrılarım oluyordu. Sonraki aşamada ise bu ağrılar kalıcı oldu ve  kolum hareket etmediği zamanlarda da omuzum için için ağrımayı sürdürdü. Sağ kolum belime doğru yaklaştı ve göbeğimin üzerine çöreklendi hiç kalkmamacasına. Bardağı taşıran damla ise yazı yazamamak ve araba kullanamamak oldu benim için. Akabinde yüzememeye ve yoga yapamamaya başladım.  Artık bir şeyler yapmam gerekiyordu, hem de acilen.

Sessizce köşeme çekildim ve seçeneklerimi arttırmak adına neler yapabilirim acaba diye düşünmeye başladım. Düşünürken elbette ki araştırdım ve sonuçta bulduklarımdan sonra ameliyat olmamaya karar verdim. Bulduğum tedavi yöntemleri bendeki rahatsızlıkta -donuk omuz- dahil olmak üzere sayısız dalda cerrahi müdahale olmaksızın iyileşme olanağı sunan tedavilerdi. Ne yazık ki omuzum fazlasıyla donmuşken, ağrılarım tavan yapmışken, omuzumun işlevini kazanması uzun ve meşakkatli olacakken (keşke daha erken bulabilseymişim bu tedavileri) kavuştum bu tedavi şekillerine. Bu tedaviler: Kayropraktik tedavi, nöral terapi ve manuel terapi olmak üzere üç bölümden oluşmaktaydı.

Her şeyden önce belirtmek isterim ki benim bu seçimim tamamen bana aitti. Ameliyat olmamı gerektirecek bir durum olup olmadığını araştırırken buldum bu yöntemleri. Ayrıca başvurduğum doktor Sn. Gürsel Velioğlu (kendisi şu an bu yöntemleri kullanarak beni tedavi etmektedir) tüm tahlil ve MR’larımı inceleyip yaptığı muayene esnasında ameliyat gerektirmeden iyileşebileceğimi söylediği için bu yöntemleri tereddütsüz seçtim. Evet, ameliyat olmayı reddetmiştim ancak bu son doktor da ameliyat önermiş olsaydı mecburen olacaktım. Evren güzel işliyor doğrusu, tanıklık ettim bu rahatsızlığım esnasında; neyi isterseniz o karşınıza geliyor.

Söylemeye çalıştığım şey şu; bazen ameliyat mutlaka gerekmeyebiliyor. Bıçak altına yatmadan önce kapsamlı bir araştırma süreci gerekiyor bana kalırsa. Dünyada alternatif tıp teknikleri her geçen gün başarısını arttırıyor. Ne yazık ki dünya tüketim üzerine kurulu bildiğiniz üzere. Bu sistem bir şekilde işlemek zorunda, savaşlar olacak, silahlar kullanılacak, ilaçlar tüketilecek, yeni hastalıklar icat edilecek, aşılar üretilecek, mikroplar adlandırılacak… Alternatif tıp ilaç firmalarının pek hoşlandığı bir alan değil. Çünkü ilacı, cerrahiyi mutlak gerekli olacakları zamana erteleyen ya da hiç bunlara gerek kalmadan hastaya iyileşme olanağı tanıyan bir dal. Hastalık ve belirtilerinden çok nedenlerine bakabildiğimizde iyileşme süreci çok basitleşiyor. Deneyimledim...

Kaybettiğim onca zaman sonrasında tedavim bir aydır haftada iki gün olarak devam ediyor, bayram sonrasında haftada üç güne çıkartarak süreci hızlandıracağız. Şu anda 20 dakika olmak kaydı ile yüzebiliyorum, yürüyüşlerimi yapabiliyorum. Gördüğünüz üzere yazmaya da kavuştum. Sinsi sinsi giren ve beni yoran ağrılarımdan eser kalmadı. Kolum ve omuzum % 45’lik bir iyileşme gösterdi bu zaman içinde. Sevgili doktorum Sn. Gürsel Velioğlu'na  ne kadar teşekkür etsem azdır...

Doktorumdan ve internet sitelerinden sizler için bazı bilgiler toparladım, adreslerini aşağıda sizlere sundum. İlginizi çekerse bir bakın, kulağınızın bir kenarında kalsın. Her daim iyiyi düşünerek, oluşturarak sağlık içinde yaşamanız dileği ile.

Sevgiyle kalın,

Sy

www.hastane.com.tr/saglik/kayropraktik-tedavi-nedir.html
www.anadolusaglik.org/tr/tibbi.../kayropraktik-manipulatif-tedavi
www.emelgokmen.com/noral-terapi-nedir
www.noralterapiizmir.com
www.manuelterapi.net/
www.istanbulftr.com/tr/manuel-tip-poliklinigi/c/57

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder